Mgr. Cornelissen wordt op zaterdag 11 oktober tot bisschop van Groningen-Leeuwarden gewijd

Op zaterdag 11 oktober 2025 wordt mgr. R.G.W. Cornelissen tot bisschop van het bisdom Groningen-Leeuwarden gewijd in de kathedraal te Groningen. Tijdens de wijdingsviering, die om 11:00 uur begint, neemt mgr. Cornelissen de bisschopszetel officieel in bezit en begint zijn ambt als bisschop van Groningen-Leeuwarden. Vanaf dat moment is hij hoofdcelebrant van de viering en viert met de verzamelde gemeenschap de eucharistie.
De aartsbisschop van Utrecht, dr. W.J. kardinaal Eijk, zal de eerst-wijdende bisschop zijn en mgr. dr. J.H.J. van den Hende en mgr. drs. H.W. Woorts de mee-wijdende bisschoppen. De traditie schrijft voor dat een bisschopswijding wordt bediend door tenminste drie bisschoppen. Dit betekent niet dat de andere aanwezige bisschoppen geen rol hebben. Ook zij leggen de wijdeling de handen op, spreken samen met de eerst-wijdende bisschop een gedeelte van het wijdingsgebed uit en bij de vredeswens die volgt op de inbezitname van de bisschopszetel, begroeten zij de nieuwe bisschop in hun midden.
Mgr. Van den Hende, de bisschop van Rotterdam, werd gevraagd als één van de mee-wijdende bisschoppen omdat hij de voorzitter is van de Nederlandse bisschoppenconferentie. Mgr. Woorts is een van de twee hulpbisschoppen van het aartsbisdom Utrecht. Mgr. Cornelissen en hij onderhouden reeds lange vriendschapsbanden.
Deelname door de gelovigen en andere belangstellenden
Omdat het beschikbare aantal plekken in de kathedrale kerk te Groningen beperkt is, zal deelname aan de wijdingsviering en de daaropvolgende receptie alleen op basis van uitnodiging mogelijk zijn. De parochies wordt gevraagd om vertegenwoordigers af te vaardigen. Naar verwachting wordt hierover meer duidelijk in augustus.
Bisschopswapen
De woorden ‘Pelgrimeren’ en ‘Hoop’ staan centraal in het bisschopswapen van mgr. Ronald Cornelissen.
Evenals zijn voorgangers in het noorden neemt Mgr. Cornelissen het wapen van het noordelijk bisdom als basis voor het bisschopswapen. Vandaar een groen schild met het gouden (gele) kruis. Daarop ligt een hartschild met symbolen die voor hem persoonlijk van betekenis zijn. Centraal op het blauwe veld staat een gouden anker met een zilveren (witte) jakobsschelp. Het blauwe veld wijst omhoog en drukt de richting uit die ieders levensweg mag gaan: ‘de Heer tegemoet’. Het anker staat voor de hoop, de schelp herinnert aan de pelgrim. De combinatie verwijst ook naar het thema van het pauselijk jubeljaar 2025 waarin mgr. Cornelissen zijn bisschopsbenoeming ontving. Het jubeljaarthema kiest hij ook als wapenspreuk: “peregrinantes in spem”, oftewel: “pelgrims van hoop”. Mgr. Cornelissen ervaart zichzelf als een ‘pelgrim’ in het leven. Hij heeft ook veel pelgrimages mogen leiden, vooral naar het bedevaartsoord van Lourdes.
Brandend hart
De blauwe lelie op het gouden veld verwijst naar Maria, de moeder Gods. Het brandende rode hart, op een gouden veld en met een pijl doorstoken, herinnert aan de thuisparochie van de nieuwe bisschop die gewijd is aan de H. Augustinus. In het gezin waar hij opgroeide, nauw verbonden met deze parochie, ontving hij als kind zijn meest fundamentele geloofsvorming. Het brandende hart en de lelie komen ook voor in het wapen van paus Leo XIV, die hem benoemde tot de zesde bisschop van het bisdom Groningen-Leeuwarden.
Het bisschopswapen als geheel – een schild met hartschild – ligt op het Jeruzalemkruis. Mgr. Cornelissen is lid van de katholieke Ridderlijke orde van het Heilig Graf van Jeruzalem. Bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleders die tot deze orde behoren mogen hun verbondenheid met de orde ook heraldisch tot uitdrukking brengen.
Onderaan het wapen, dat ontworpen en getekend is door heraldisch tekenaar Piet Bultsma-Vos, hangt het kruis dat mgr. Cornelissen ontving bij zijn benoeming tot erekapelaan van de Grot van Lourdes. Dit bijzondere blijk van verdienste is hem gegund door de verantwoordelijken voor het Zuid-Franse heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. De groene hoed met aan weerszijden zes kwasten en het voordraagkruis geven aan dat mgr. Cornelissen bisschop is.
Bericht en afbeeldingen via bisdom Groningen-Leeuwarden.
Tags: bisdom Groningen-Leeuwarden, mgr. Cornelissen