Nieuws

Rooms-Katholieke Kerk Nederland > Actueel > Caritasbericht: mgr. Hendriks bezoekt gevangenis in het kader van het Jaar van de Hoop

Caritasbericht: mgr. Hendriks bezoekt gevangenis in het kader van het Jaar van de Hoop

Mgr. Hendriks, bisschop van Haarlem-Amsterdam en Corine van der Loos, staf­me­de­werker Caritas van dat bisdom, brachten vrij­dag 14 no­vem­ber een bezoek aan het Justitieel Complex Zaan­stad. Daar gingen zij, samen met pas­to­raal werker Hannah Kuczera (op de foto in het midden), in gesprek met een tiental gede­ti­neer­den. “In de ge­van­ge­nis heb je tijd voor re­flec­tie”, zei­den zij – en dat bleek ook zo te zijn.

Gees­te­lij­ke ver­zor­ging in de inrich­ting

Het Justitieel Complex Zaan­stad her­bergt zo’n 1.000 gede­ti­neer­den (op drie na allemaal mannen). De meesten zijn moslim, maar naast Joden, boeddhisten, hindoes en humanisten zijn er ongeveer 250 chris­te­nen en gelovig-zoeken­den die de gebeds­diensten bijwonen. Deze diensten wor­den geleid door dominees en katho­lieke gees­te­lijk ver­zor­gers. Het kerk­be­zoek binnen de muren is daarmee hoger dan daar­bui­ten!

Voor de vie­rin­gen zijn enkele multi­func­tio­nele ruimten be­schik­baar die door alle gezindten wor­den gebruikt en steeds “leeg” moeten wor­den opgeleverd. De diensten vin­den plaats in kleine groepen en hebben een oecu­me­nisch karakter. De heilige communie wordt buiten deze vie­rin­gen uit­gereikt; voor andere sacra­menten wordt een pries­ter gevraagd die de taal van de gevangene spreekt, bij uitzondering wordt soms ook het doopsel toegediend. De voor­keur gaat uit naar dopen na de detentie, zodat de dopeling deel kan uitmaken van een geloofs­ge­meen­schap.

Het bezoek

Mgr. Hendriks en mw. Van der Loos werden harte­lijk ont­van­gen door de Rooms-Katho­lieke pas­to­raal werkers Brigitte Kerkhof en Hannah Kuczera. Later sloot ook diaken Wim Timmer aan. Zij vormen samen het katho­lieke pas­to­rale team van JC Zaan­stad. Na de lunch, waarbij kennis werd gemaakt met andere gees­te­lijk ver­zor­gers, liepen zij door de lange gangen en beveiligde toegangen naar de ruimte waar een groeps­ge­sprek plaatsvond.

Groepsgesprek: Zacheüs als uitgangs­punt

Het groeps­ge­sprek nam het evan­ge­lieverhaal over Zacheüs als uitgangs­punt: de kleine, verachte tolle­naar die in een boom klom om Jezus te zien. Juist bij hem wilde de Heer te gast zijn, wat in Zacheüs het verlangen wekte om zijn leven een nieuwe wen­ding te geven.

Hierover ontspon zich een waarde­vol gesprek. Op­val­lend was dat de ge­van­ge­nis niet alleen als nega­tief werd ervaren. De tijd binnen nodigt uit tot re­flec­tie en een nieuw begin. Onderweg naar Zaan­stad las de bis­schop de spreuk: “Binnen beginnen om buiten te blijven” – een uit­no­di­ging om de detentie te gebruiken als voor­be­rei­ding op een leven zon­der terugval in oude fouten. Dat blijkt echter niet een­vou­dig: druk en drei­ging van criminelen, en te weinig moge­lijk­he­den om zich aan het oude milieu te ont­trek­ken, maken recidive waar­schijn­lijker. De toe­komst van de gede­ti­neer­den verschilt sterk; som­mi­gen zien een (nieuwe) cel­pe­riode als onvermij­de­lijk onder­deel van hun leven maar het viel de bis­schop op hoe serieus en betrokken zij met het evan­ge­lie omgingen.

Rozen­kransen

Van paus Fran­cis­cus had de bis­schop twee rozen­kransen ont­van­gen. Eén schonk hij aan Hannah Kuczera, de andere aan een gede­ti­neerde als steun op diens weg.

Honden­trai­ning

Na afloop werd nog even gekeken naar de hon­den­trai­ning. Gede­ti­neer­den trainen hon­den die nog niet voldoende “gedomesti­ceerd” zijn om bij mensen thuis geplaatst te wor­den. Door hun trai­ning wor­den de hon­den nette huisdieren die zich ook buiten de inrich­ting goed gedragen. ‘Een mooie en zin­volle taak!’ aldus mgr. Hendriks, terugkijkend op een inspirerend bezoek.

 

Bericht en foto via bisdom Haarlem-Amsterdam.

Tags: , , , ,